Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Po co fizjoterapeuta bada per vaginam?
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Celem pierwszej wizyty jest wstępne określenie co może być przyczyną dolegliwości, z którymi przychodzisz, a także wspólne postawienie celu terapii.
Wywiad
Rozpoczynamy dość obszernym wywiadem. Pytam m.in. o przebyte urazy, choroby, ciąże i porody, o charakter Twoich dolegliwości, a także wykluczam możliwe przeciwskazania do terapii. Choć niektóre pytania mogą wydawać się bardzo szczegółowe, każdy niuans może mieć ogromne znaczenie i pomóc we wstępnej ocenie problemu.
Badanie
Podczas badania w różnych pozycjach oceniam m.in. Twoją postawę, ruchomość stawów kręgosłupa i miednicy, funkcję i siłę mięśni, sposób oddychania, a także napięcie, elastyczność i bolesność niektórych obszarów ciała.
Jeżeli wyrazisz zgodę i jest taka potrzeba wykonuje też badanie per vaginum/per rectum.
Po co fizjoterapeuta bada per vaginum?
Choć temat jest mocno intymny, na początek spróbujmy spojrzeć na mięśnie krocza jak na każde inne mięśnie w naszym ciele. Trzeba je dotknąć, czasem rozluźnić, czasem wzmocnić i przywrócić funkcję!
Badanie per vaginum (przez pochwę – u kobiet)/ per rectum (przez odbyt- u mężczyzn), pozwala na ocenę funkcji mięśni dna miednicy. Daje fizjoterapeucie dużo informacji, niezbędnych do tego, aby ustalić indywidualny tor terapii.
Pozwala m.in. wstępnie ocenić napięcie mięśni oraz ich siłę i wytrzymałość, ocenić stabilność ścian pochwy, a także stan ewentualnej blizny po nacięciu/pęknięciu krocza.
Najpierw badanie, a później bezpośrednia terapia na dnie miednicy pozwala pracować nad lepszą elastycznością tkanek i pozbyciem się bolesnych i nadmiernie napiętych punktów (np. w przypadku bolesnego współżycia).
Badanie per vaginum jest niezbędnym elementem diagnostyki w przypadku zaburzeń ze strony dna miednicy, ale też powłok brzucha, a czasem kręgosłupa!
Jak to wygląda?
- Badanie poprzedzone jest pisemną zgodą pacjenta.
- Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Dla większego komfortu, pacjent dostaje jednorazowe ubranie, np. spódniczkę ginekologiczną.
- Podczas badania obserwuję i delikatnie palpuję mięśnie krocza.
- W trakcie badania mogę poprosić Cię o napięcie i rozluźnienie mięśni dna miednicy, a także o kaszel i parcie. Uprzedzam i tłumaczę co robię w trakcie badania. Razem uczymy się poprawnego skurczu i eliminujemy ewentualne błędy.
- Badanie może zostać przerwane przez pacjenta w każdej chwili, bez podania przyczyny.
Nie powinien szokować nas fakt, że fizjoterapeuta, który zajmuje się terapią dna miednicy, wykonuje badanie przez pochwę lub odbyt. Nie bójmy się tego, a mając jakiekolwiek wątpliwości- pytajmy.
Profilaktyka
Na pierwszej wizycie staram się również uświadomić Ci jak zmienić swoją postawę oraz jakie zdrowe nawyki oszczędzające Twoje dno miednicy możesz wprowadzić już od teraz. Dostajesz ściągę z najważniejszymi informacjami.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, zapraszam do kontaktu.