Autoterapia
Jak sobie pomóc kiedy boli?
Wskutek nieprawidłowej postawy ciała, złych nawyków ruchowych, długotrwałego utrzymywania niewłaściwej pozycji, a także podczas urazów, czy wręcz braku ruchu możemy przeciążać niektóre okolice naszego ciała.
Rynek wszelkiej maści sprzętów do autoterapii jest ogromny, a przyrządy te w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Uważam, że naprawdę warto mieć w domu chociaż jedną tego typu pomoc i co najważniejsze- regularnie z niej korzystać.
Piłeczka do masażu, mata do akupresury oraz wałek z kolcami, to przyrządy, z których najczęściej korzystam i polecam je innym.
Piłeczka do masażu
Przewlekły stres, zmęczenie, przeciążenia oraz mikrourazy mogą być przyczyną powstawania nadwrażliwych punktów, które podczas ucisku mogą przynosić uczucie bólu, tkliwości, czy promieniowania do sąsiednich okolic ciała. Wykonana z twardej pianki piłeczka o średnicy około 8 cm jest idealna do punktowego działania przeciwbólowego w miejscach, gdzie bolesne punkty lokalizują się głęboko w tkankach.
Połóż się na plecach i umieść piłkę w okolicy obszaru, który Cię boli. Spróbuj bardzo powoli przesuwać ciało na piłce i poszukać miejsc najbardziej napiętych. Przytrzymaj w bolesnym punkcie do ustąpienia dolegliwości lub wykonuj głęboki masaż. Pamiętaj, nie spiesz się.
Ja kiedy już znajdę czas i odpowiednio się zmotywuję, uwielbiam używać piłki do rolowania okolicy kości krzyżowej i bolesnych miejsc nad pośladkami.
Mata do akupresury
Elastyczna mata z kolcami wykonanymi z różnych metali. Aplikatory wykonane są z tępo zaostrzonych igieł, które nawet przy mocnym ucisku, nie uszkadzają skóry. Przyłożone bezpośrednio na skórę działają na zasadzie refleksoterapii, mogą przynieść ulgę i znaleźć zastosowanie w przeróżnych schorzeniach. Osobiście bardzo lubię stosować tę matę kiedy boli mnie głowa. Czasami ból spowodowany jest nadmiernym napięciem mięśni szyi i głowy. Ja często przykładam matę na okolicę potylicy, skroni, a nawet czoła. Staram się, więc najpierw sięgać po nią, a nie po ibuprom.
Przyłóż w bolesnej okolicy, spróbuj się rozluźnić i spokojnie oddychać. Na początku odczucie jest dość intensywne, ale szybko można się do niego przyzwyczaić, a nawet polubić. Po paru minutach możesz odczuwać mrowienie i ciepło w danej okolicy.
Możliwości jest ogrom. Dostępne są również wałki o różnej szerokości, a także duże maty, które idealnie sprawdzają się, kiedy chcesz podziałać przeciwbólowo na całe plecy. Uwierzcie, że regularnie praktykując, będziecie w stanie na takiej macie nawet zasnąć.
Wałek natomiast znajduje świetne zastosowanie w terapii blizny np. po cesarskim cięciu, kiedy zaburzone jest czucie w okolicy blizny.
O szerokim zastosowaniu aplikatorów, a także wskazaniach i przeciwwskazaniach do ich stosowania, możesz poczytać tutaj:
Ruch
Pamiętaj, że ruch jest najlepszym środkiem przeciwbólowym. Zarówno ćwiczenia rozciągające jak i dobrze dobrane ćwiczenia wzmacniające, poprawią krążenie i wpłyną na ruchomość powięzi, a także poprawią Twoje samopoczucie.
Przykład superprostej pozycji, która rozluźni Twoje mięśni grzbietu, ramion i klatki piersiowej, a także zredukuje stres to pozycja dziecka przedstawiona poniżej. Złącz duże palce stóp, kolana ustaw szeroko. Ręce wyciągnij w kierunku końca maty, rozluźnij szyję. Czoło możesz oprzeć na macie lub na złożonym kocyku. Pozostań w pozycji tak długo jak potrzebujesz, oddychając swobodnie.
Regularne dbanie o regenerację i rozluźnianie ciała jest idealną formą profilaktyki przeciwbólowej. Jeśli jednak dany problem bólowy dokucza Ci pomimo zastosowania autoterapii, musisz poszukać przyczyny problemu. Fizjoterapia może Ci pomóc.